Ultima oră
“Se încalcă drepturile salariale!”

Sindicaliștii din Sănătate din Gorj și din întreaga țară avertizează că nu vor accepta diminuarea veniturilor din cauza noii legi a salarizării. Printr-o notificare oficială transmisă Guvernului, conducerea SANITAS denunță lipsa dialogului social și anunță pregătiri pentru greva generală. Vicepreședintele SANITAS Gorj, Sorin Torop, a subliniat că organizația va face toate demersurile legale pentru ca sporurile și grilele de salarizare să revină la normal, protejând astfel drepturile angajaților.
“Am notificat Guvernul, în scris, cu privire la încălcarea drepturilor sindicale.. vom face toate demersurile care țin de noi ca si sindicate ca să amelioram aceasta lege si sa nu fie afectați salariații. Ne dorim foarte mult ca sănătatea să fie pusă pe făgașul normal, la fel si sporurile, grilele de salarizare așa cum erau înainte stabilite.”, spune Sorin Torop, vicepreședinte SANITAS Gorj.
Vizualizări: 205
