Politică

Miruță și-a găsit motivul în viață! Acela este …. Nicușor DAN! 

“Nicușor Dan e motivul pentru care am intrat în politică.” Este declarația făcută de Radu Miruță, deputatul USR Gorj, mândru de faptul că Nicușor Dan a fost ales președintele țării. Se pare că în sfârșit Miruță și-a găsit motivul în viață și în politica.

 

“Mi-am spus, acum vreo nouă ani, că dacă un olimpic internațional la matematică are curajul să facă pasul în politică, atunci înseamnă că e loc și pentru bun-simț, și pentru minți strălucite.

 

Nici nu mi-a trecut prin gând, atunci, că băiatul acela blând, cu o inteligență impresionantă și cu o tăcere mai grăitoare decât multe discursuri, va ajunge președintele României. Dar iată că uneori realitatea depășește imaginația.

 

Îl știu pe Nicușor ca pe un om profund corect. Și asumat. Cândva, într-un moment delicat al carierei mele politice, a venit personal la Târgu Jiu, m-a privit în ochi și mi-a spus că a greșit. Că decizia lui m-a afectat, că îi pare rău. Nu m-am supărat. Din contră. Mi-a crescut admirația pentru un om care are puterea să-și asume o greșeală. Pentru că, da, e om. Acela a fost motivul pentru care atunci am ales sa merg mai departe.

 

Și azi, când ne-am făcut o fotografie împreună la Cotroceni, m-am simțit mândru. Un pasionat de fizică (la un nivel mai scazut de performanță prin comparație cu Nicușor), unul la matematică, au ales calea complicată a politicii.

Iar Nicușor a urcat, așa cum știu doar cei care rezolvă probleme grele: pas cu pas, cu logică, cu efort. Pe puterile lui. Până în vârf.

România are acum un președinte care gândește. Și simte. Și asta îmi dă speranță.”, transmite Radu Miruță, deputatul USR Gorj.

Vizualizări: 1,236

Alte articole din Politică:

Citește și: