Politică

Miruță cere situația pensionarilor din CEO

Președintele USR Gorj, deputatu Radu Miruță, anunță că a cerut Ministerului Energiei să îi comunice o situație a pensionarilor angajați la Complexul Energetic Oltenia, mai ales pe funcții de conducere.

Radu Miruță a spus că, sub scuza faptului că au nevoie de specialiști, sunt sute de persoane angajate fără să aibă legătură cu acoperirea posturilor necesare în cariere miniere. „Sunt apropiați ai PSD și PNL, care cumulează și pensia, și salariul”, a spus Miruță.

Deputatul cere angajarea unor tineri la Complexul Energetic Oltenia. „Tinerii pleacă din județul Gorj pentru că nu au unde să lucreze, timp în care sute de persoane care au pensii frumoase, meritate, sunt angajate în continuare”, a spus Miruță.

Vizualizări: 1,183

Alte articole din Politică:

Citește și: