Ultima oră
Ținut departe de primărie 60 de zile

Primarul din comuna Drăguțești a fost pus în libertate după cele 24 de ore de reținere. Ion Dumitru Popescu a fost pus pentru 60 de zile sub control judiciar, cu interdicția de a-și exercita calitatea de primar.
Primarul este acuzat că ar fi omis să sesizeze organele de urmărire penală cu privire la existența unor indicii referitoare la producerea unui prejudiciu în patrimoniul unei societăți aflate în subordinea autorității administrației publice locale.
În cauză există suspiciunea că administratorul respectivei societăți și-ar fi însușit, fără drept, sume de bani din casieria unității, prejudiciul estimat fiind de peste 565.000 de lei.
Rămâne de văzut dacă primarul va contesta controlul judiciar.
Vizualizări: 188
