Ultima oră

Sectorul construcțiilor explodează la început de an, în Gorj! 

Sectorul construcțiilor în Gorj, înregistrează un avans semnificativ la începutul acestui an, volumul lucrărilor crescând cu aproape 13% în primele patru luni din 2026 față de perioada similară din 2025, conform datelor INS. Motorul acestei creșteri a fost reprezentat de proiectele noi, cele de infrastructură și dezvoltările rezidențiale, iar numărul autorizațiilor de construire pentru locuințe s-a majorat cu 50%.

“In județul Gorj, în luna Martie 2026 s-au eliberat 51 de autorizații de construire pentru clădirile rezidențiale, înregistrând o creștere cu peste 50% față de luna Februarie a anului 2026. De asemenea, numărul de autorizații din 2026, față de aceeași perioada a lunii Martie din 2025, a crescut cu 50%. “, spune Ion Chiliban, inspector superior la Direcția Județeană de Statistică Gorj, la Gorj TV.

Vizualizări: 190

Alte articole din Ultima oră:

Citește și: