Ultima oră
Raliuri nocturne pe drumurile din Motru? Un localnic trage un semnal de alarmă: „Sunt lăsați să facă ce vor”

Un localnic din zona Motru reclamă cursele de mașini care ar avea loc în timpul nopții pe drumurile din Lupoaia și pe traseul care leagă zona căminului de Râpa.
Sesizarea a fost făcută publică pe grupul „ȘTIRI din Motru”, unde un utilizator atrage atenția asupra zgomotului și, mai ales, asupra pericolului pe care astfel de comportamente l-ar putea reprezenta pentru ceilalți participanți la trafic.
Potrivit acestuia, întrecerile auto ar avea loc inclusiv în jurul orelor 03:00-04:00 dimineața, în zona Lupoaia.
„Nimeni nu se sesizează că se fac întreceri, raliuri, noaptea chiar acum, dar și pe la orele 03:00, 04:00 a.m. la Lupoaia și drumul ce leagă Lupoaia de la cămin spre Râpa”, a scris localnicul.
Autorul postării susține că problema nu este doar pentru cei care participă la presupusele curse, ci și pentru șoferii nevinovați care pot ajunge în calea unor mașini conduse cu viteză.
„Ăștia se sinucid, problema e că accidentează alte persoane nevinovate”, mai reclamă acesta.
„Sunt lăsați să facă ce vor”
Localnicul acuză, de asemenea, că fenomenul ar fi tolerat și cere intervenția autorităților înainte ca o cursă ilegală să se transforme într-o tragedie.
Postarea nu este însoțită de imagini sau alte probe care să confirme existența unor întreceri auto, însă acuzațiile ridică semne de întrebare privind siguranța rutieră în zonă.
Locuitorii care observă astfel de situații sunt sfătuiți să nu intervină direct și să nu încerce să oprească șoferii, ci să sesizeze autoritățile și, dacă este posibil în condiții de siguranță, să ofere informații despre locul, ora și autoturismele implicate.
Dacă sesizările privind cursele nocturne se confirmă, intervenția polițiștilor ar putea preveni producerea unor accidente grave, mai ales pe drumurile unde circulă și șoferi care nu au nicio legătură cu astfel de „raliuri”.
Vizualizări: 125
