Ultima oră
Nu știe dacă mai vrea un nou mandat la Primăria pe care o conduce

Primarul orașului Târgu Cărbunești, Dănuț Birău, pune sub semnul întrebării o nouă candidatură pentru conducerea primăriei!
Edilul a declarat că va lua în calcul un nou mandat doar în condițiile unei reorganizări administrative profunde, avertizând că blocajul financiar actual îi face pe mulți aleși locali să facă un pas în spate. Birău atrage atenția că lipsa resurselor transformă gestionarea comunităților într-o misiune aproape imposibilă.
„Din anul 2016, când am venit la Primăria Târgu Cărbunești am avut ca obiectiv să activez în această poziție cel mult trei mandate. Cred că este suficient, dar poate că, în condițiile în care s-ar face o reorganizare administrativ teritorială și vor fi alipite și alte zone, ar fi o nouă provocare sau oportunitate pentru a merge mai departe. (…) Probabil că vor crește condițiile de viață, deoarece cu o populație mai mare și un teritoriu mai mare pot fi accesate alte programe de finanțare
(…)Foarte muli dintre colegii mei primari nu mai au o plăcere așa de mare să desfășoare această activitate, pentru că sunt puși în situația de a livra oamenilor anumite lucruri care nu le plac: au crescut taxele și impozitele, a fost majorată taxa de salubritate și acum sunt puși în situația de a da oamenii afară. Nu există nici acum buget și nu mai sunt acele sentimente de a face schimbări majore în comunitate“.
Vizualizări: 209
