Anchetă

La un pas de închisoare după ce a chinuit un animal

Un bărbat din Bumbești Jiu - Gorj, acuzat de schingiuirea pisicii unei vecine, a fost  condamnat la un an și șase luni de închisoare, cu suspendare, printr-o sentință a Judecătoriei Târgu Jiu.

Incidentul a avut loc pe 22 decembrie 2023, în jurul orei 14:22, când inculpatul, aflat la domiciliu, a lovit în repetate rânduri animalul aflat în curtea sa, folosind un mop fixat pe o coadă de lemn de un metru. În urma agresiunii, pisica a suferit un traumatism cranian grav, iar ochiul stâng, proeminent și hemoragic, a fost compromis și a necesitat îndepărtarea chirurgicală.

După atac, bărbatul a pus pisica într-o plasă de rafie, alături de o pernă și alte materiale textile, și a transportat-o cu mașina personală. A fost interceptat de poliție pe DN 66, la intersecția cu DJ 665 Curtișoara, iar animalul a fost recuperat și predat proprietarei, care l-a dus de urgență la o clinică veterinară.

Magistrații l-au găsit vinovat de infracțiunea de schingiuire a animalelor, prevăzută de Legea 205/2004, și au dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe o perioadă de doi ani. În acest interval, inculpatul trebuie să se prezinte periodic la Serviciul de Probațiune, să anunțe orice schimbare de domiciliu sau loc de muncă, să urmeze un program de reintegrare socială și să presteze 80 de zile de muncă neremunerată în folosul comunității.

Pe lângă pedeapsa penală, bărbatul a fost obligat să achite 958 de lei despăgubiri părții vătămate și 1.200 de lei cheltuieli judiciare către stat.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de zece zile de la comunicare.
 
 

Vizualizări: 1,276

Alte articole din Anchetă:

Citește și: