Ultima oră

Incendii greu de ținut sub control la Jupânești

Mai multe incendii de vegetație au izbucnit în comuna gorjeană Jupânești. Edilul localității, Ionuț Gârniceanu, a făcut un apel la oameni să nu mai dea foc resturilor vegetale. 

 

Astfel de incendieri nu trebuie făcute nici pe proprietățile personale și nici în alte zone ale localității.

 

„Vă rugăm să nu mai dați foc vegetației uscate, resturilor vegetale sau deșeurilor pe terenurile proprietate personală sau în alte zone ale localității!”, este mesajul transmis cetățenilor.

 

Autoritățile locale avertizează că un foc aparent ușor de controlat se poate transforma într-un incendiu: „Arderea necontrolată poate provoca incendii, pagube materiale și pune în pericol vieți omenești, precum și mediul înconjurător”, mai subliniază primarul comunei Jupânești, Ionuț Gârniceanu.

Vizualizări: 88

Alte articole din Ultima oră:

Citește și: