Actualitate

Firmă amendată în Târgu Jiu: „Neglijența creează un pericol iminent pentru cetățeni”

Poliția Locală Târgu Jiu a amendat o societate comercială care efectuează lucrări pe strada Luncilor, pentru nerespectarea obligațiilor legale privind intervențiile în carosabil. Deși a fost avertizată încă din 14 iulie 2025, firma nu a refăcut terenul la starea inițială și nici nu a degajat corespunzător zona afectată, generând un disconfort major și un risc real pentru siguranța cetățenilor.

„Această neglijență nu doar că generează un disconfort major pentru participanții la trafic și pentru rezidenți, dar creează și un pericol iminent de accidentare. Materialele folosite pentru umplutură, în special pietrele, pot fi proiectate de sub roțile autovehiculelor, punând în pericol siguranța cetățenilor”, au transmis reprezentanții Poliției Locale Târgu Jiu.

Situația a fost confirmată și de un cetățean care locuiește în apropierea șantierului. Acesta a relatat că, în urmă cu câteva zile, o piatră proiectată de roțile unei mașini i-a spart geamul locuinței, demonstrând cât de periculoasă este starea în care a fost lăsată zona.

Amenda a fost aplicată de Serviciul Disciplina în Construcții al Poliției Locale, în conformitate cu Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții. Poliția avertizează că va continua verificările și va sancționa orice abatere constatată.

„Reiterăm importanța respectării legislației în vigoare de către toate societățile comerciale care efectuează lucrări pe domeniul public. Vom continua verificările, aplicând sancțiuni pentru orice abatere constatată, având ca scop protejarea siguranței publice”, se mai arată în comunicatul instituției.

Potrivit legii, astfel de fapte constituie contravenții și se sancționează cu amenzi cuprinse între 5.000 și 20.000 de lei.
 

Vizualizări: 836

Alte articole din Actualitate:

Citește și: