Actualitate

Deficit de medici specialiști la SJU Târgu Jiu

Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu se confruntă cu un deficit critic de medici la secția de Oftalmologie. În lipsa personalului care să asigure permanența, pacienții cu urgențe oculare sunt redirecționați către Ambulatoriul Integrat (Policlinică), unde consultațiile se pot asigura doar în limita programului de lucru în două ture.

Reprezentanții unității medicale avertizează că fenomenul este unul sistemic, resimțit la nivel național.

„Liniile de gardă care sunt incomplete, deficitul de medici, încercările repetate de a ocupa posturile vacante  reflectă o problemă sistemică  la nivel național, unde spitalele județene și municipale se luptă să atragă specialiști. La Târgu-Jiu se oferă bonusuri financiare și facilități de locuire pentru a atrage medici din centre universitare, alte unități medicale. Planul de management include atragerea prin transfer a unor medici cu experiență pentru a acoperi specialitățile deficitare, se publică anunțuri de transfer la cerere; din păcate de multe ori fără succes.”, au transmis reprezentanții spitalului, în presa locală.

Vizualizări: 895

Alte articole din Actualitate:

Citește și: