Politică

Critici dure pentru ministrul Culturii din partea Ralucăi Turcan 

Deputata PNL, Raluca Turcan îl critică dur pe mininistrul Culturii Demeter Andras Istvan având în vedere faptul ca acesta ar fi afirmat că este posibil ca muzeele, instituțiile de spectacol și bibliotecile să fie închise în weekend, începând din toamnă.

“Cu toată prețuirea pe care o am pentru actualul ministru al Culturii, trebuie să spun răspicat: nu poate asista pasiv la moartea sectorului două zile pe săptămână. 

Acesta a afirmat că din toamnă, muzeele, instituțiile de spectacol și bibliotecile vor fi închise în weekend. Exact atunci când, peste tot în lume, oamenii își fac timp pentru cultură.

(…)Dar un ministru al Culturii nu se uită neputincios la un document și ridică din umeri. El intră în dialog, caută soluții legale și le aplică, chiar dacă asta înseamnă negocieri dificile sau rezistență internă. Între a închide porțile culturii în fața oamenilor și a sta de vorbă cu angajați care cer mai mult sprijin - pe bună dreptate pentru muzee și biblioteci, căci angajații au salarii foarte mici - alegerea unui lider adevărat este clară”, a transmis Raluca Turcan, actualului ministru al Culturii, pe pagina sa de socializare.

Vizualizări: 615

Alte articole din Politică:

Citește și: