Ultima oră

Amendament pentru CE Oltenia: Deputatul Claudiu Manta susține menținerea capacităților actuale până la construcția noilor centrale

Deputatul PSD Gorj, Claudiu Manta, a anunțat miercuri că în Comisia de Industrii a fost votat un amendament în favoarea Complexului Energetic Oltenia, care împiedică închiderea unităților existente până la punerea în funcțiune a noilor capacități de producere a energiei.

”Începem să reparăm ce au stricat alții. Am reușit să trecem în Comisia de Industrii amendamentul făcut de noi, parlamentarii PSD Gorj, la legea decarbonării, prin care reparăm o nedreptate majoră făcută Complexului Energetic Oltenia și Gorjului. Textul pe care l-am susținut în comisie împiedică închiderea capacităților actuale, până la punerea în loc a noilor capacități de producere a energiei. Condiția introdusă prin amendamentul care a trecut specifică faptul că scoaterea din exploatare a capacităților pe bază de cărbune se poate face NUMAI DUPĂ construirea și punerea în funcțiune de noi capacități energetice” a declarat Manta.

Parlamentarul critică ipocrizia unora dintre colegii săi, care declară solidaritate cu minerii, dar blochează în practică inițiativele benefice.

”Mi se pare jignitor cum unii politicieni, de la anumite partide, se folosesc de problemele minerilor și energeticienilor, în timp ce în Parlament încearcă să pună piedici inițiativelor care pot ajuta. AUR a vrut, ieri, să scoată proiectul de pe ordinea de zi, când unii parlamentari ai lor se filmau lângă minerii care protestau și le plângeau de milă. Domnul Burduja, fost ministru PNL al Energiei, a încercat să-l amâne. ÎN TIMP CE ALȚI PARLAMENTARI DOAR VORBESC, NOI FACEM. În cele din urmă, amendamentul, care condiționează închiderea, a trecut. Acum va merge în Senatul României pentru adoptarea finală” a mai adăugat Claudiu Manta.

Vizualizări: 437

Alte articole din Ultima oră:

Citește și: