Ultima oră
SALROM îi dă o replică dură ministrului Miruță, după atacurile publice: „Ne acționează în instanță pentru greșelile propriului minister!”

Tensiunile dintre Societatea Națională a Sării (SALROM) și ministrul Economiei, Radu Miruță, ating cote maxime după publicarea raportului Corpului de Control al premierului privind dezastrul de la Salina Praid.
În timp ce ministrul lansează acuzații și cere demisii, conducerea SALROM ripostează ferm și îl acuză pe Miruță că manipulează public datele și că încearcă „să arunce vina asupra altora” pentru inacțiunea ministerului pe care îl conduce.
SALROM respinge vehement acuzațiile ministrului, catalogându-le drept „denigratoare și nefondate”, și subliniază că toate fondurile pentru protejarea zăcământului și a echipamentelor Salinei Praid au fost alocate integral în ultimii trei ani.
„Se pare că domnul ministru al Economiei, Radu-Dinel Miruță, se dă în judecată singur, pentru inacțiunea ministerului pe care îl conduce. Mai mult, acesta ar trebui să explice de ce nu a răspuns adresei oficiale înregistrate la MEDAT cu nr. 442895/11.09.2025, prin care SALROM a solicitat imperativ preluarea tuturor minelor istorice în vederea închiderii acestora”, se arată în comunicatul companiei.
Conducerea SALROM acuză Ministerul Economiei că a furnizat informații incomplete Corpului de Control al Prim-Ministrului, ceea ce a condus la concluzii „eronate” privind responsabilitatea pentru lucrările de închidere și ecologizare a minelor istorice.
Reprezentanții companiei cer ca premierul să fie informat corect: fondurile pentru închiderea minelor vechi trebuie alocate Ministerului Economiei, nu SALROM-ului, întrucât ministerul are obligația legală de a finanța aceste lucrări.
SALROM subliniază că, deși Miruță atacă public compania, nu a avut niciun dialog direct cu directorul general și a cerut demisia Consiliului de Administrație fără suport legal, la doar câteva zile de la preluarea mandatului.
„Dacă rentabilizarea, dublarea cifrei de afaceri, triplarea profitului și investițiile masive pentru modernizarea unei companii în care zeci de ani nu s-a investit aproape deloc sunt considerate «o bătaie de joc», atunci ne asumăm această vină a performanței”, transmit ironic reprezentanții SALROM.
Compania reamintește că în 2023 și 2024 a suplimentat fondurile pentru Salina Praid, chiar prin redirecționarea investițiilor din alte sucursale, iar 90% din profitul net se virează anual la bugetul de stat.
Radu Miruță, aflat de doar câteva luni la conducerea Ministerului Economiei, pare hotărât să găsească vinovați pentru incidentul de la Salina Praid.
Însă SALROM transmite clar: nu se lasă intimidată și va apăra legal și public reputația companiei și a angajaților săi.
Vizualizări: 1,425