Ultima oră

Presiune pe Parlament din partea sistemului de învățământ

 

Opoziție masivă față de noile legi ale educației! Peste 160.000 de persoane au semnat împotriva măsurilor dictate recent de Guvern. Sindicaliștii din învățământ au depus zeci de mii de semnături la Parlament, continuând astfel lupta în stradă și în forul legislativ pentru a forța modificarea noilor reguli din sistem.

“Sindicatele din educație luptă în continuare pentru drepturile celor din acest sector. S-au depus deja, la Parlamentul României, listele cu semnături pentru susținerea inițiativei legislative de eliminarea măsurilor anti educație luate de Guvernul Bolojan prin legea 141/2025. Această acțiune s-a desfășurat concomitent cu pichetarea sediului Parlamentului României.”, spune Simona Urluescu, lider de sindicat învățământ.

Vizualizări: 44

Alte articole din Ultima oră:

Citește și: