Ultima oră

Cum sunt forțate spitalele din Gorj să își umfle indicatorii pentru a supraviețui

Managerii spitalelor din Gorj pasează responsabilitatea internărilor fictive în curtea guvernanților, acuzând că sistemul actual de plată blochează unitățile sanitare. 

Ca replică la raportul Curții de Conturi privind internările abuzive, șefii spitalelor gorjene susțin că sunt prinși într-o capcană financiară: dacă nu internează pacienți pe bandă rulantă, unitățile pe care le conduc își pierd finanțarea.

“O dată vin și ne spun că avem gradul de ocupare mic, că nu avem paturi, pe de altă parte Curtea de Conturi vine și ne spune că au fost făcute internări nejustificate. Atât timp cât la spital se plătește în funcție de numărul de internări, te forțează să crești numărul de internări. “, spune Alin Efrim, director Spitalul Municipal Motru, în spațiul public.

Vizualizări: 409

Alte articole din Ultima oră:

Citește și: