Ultima oră
Pericol public la 84 de ani

La data de 5 martie a.c., ora 08:47, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au fost sesizați prin apelul 112 de un bărbat de 37 de ani, din comuna Alunu, cu privire la faptul că a fost acroșat de un autoturism, pe trecerea de pietoni de pe strada 30 Decembrie, iar autoturismul în cauză a plecat de la fața locului.
Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit faptul că, în jurul orei 08:42, un bărbat de 84 de ani, din orașul Țicleni, în timp ce conducea un autoturism, din direcția străzii Victoria către strada 30 Decembrie, la o trecere de pietoni, nu ar fi acordat prioritate de trecere apelantului și unei femei de 50 de ani, din comuna Copăcei, județul Vîlcea, provocându-i leziuni fizice doar apelantului, pe care l-a acroșat.
Polițiștii au mai constatat că bărbatul care conducea autoturismul a părăsit locul faptei fără încuviințarea organelor de poliție. În urma verificărilor efectuate, polițiști din cadrul Biroului Rutier au identificat autoturismul în cauză, în parcarea de pe strada Nicolae Bălcescu din localitate.
Atât conducătorul auto cât și pietonii au fost testați cu aparatul alcooltest, rezultatele fiind negative. Apelantul a fost transportat cu ambulanța la spital, pentru acordarea de îngrijiri medicale.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și părăsirea locului accidentului.
Vizualizări: 1,383
