Actualitate
Nu vede cu ochi buni planurile de restructurare: „Va fi o harababură!”

Primarul comunei gorjene Turburea, Ion Bîrcă, nu vede cu ochi buni planurile de restructurare sau comasările de primării. Bîrcă e de părere că nu se va vedea vreun rezultat dacă vor fi comasate primăriile. Dimpotrivă. „Va fi o harababură”, conchide edilul.
„Nu văd prea bine treaba asta. Sunt comune întinse. Gândiți-vă să administrezi o localitate comasată de 50 de kilometri. Ce poți să faci? Nimic! Va fi o harababură! Nu cred că asta e soluția. Soluția e să fie mișcorate organigramele în fiecare primărie. La 4.200 de locuitori, câți am eu la Turburea, avem 18 inși angajați. Asta s-ar putea face, dar nu sunt astea lucrurile pentru a strânge bani la buget”, a explicat Bîrcă la Radio Infinit.
Acesta a plusat și a explicat că trebuie să se facă, în special, curățenie în deconcentrate: „Organigramele mișcorate și redus din aparatele de la deconcentrate. Acolo trebuie comasări, nicidecum la primării”.
Vizualizări: 374