Ultima oră
Iordache și liderii „conservatori” contestă deciziile Congresului PNL

Tensiunile din PNL ating cote maxime după ce o așa-numită „facțiune Conservatoare” din partid, formată din 23 de lideri de top – printre care și deputatul de Gorj, Ion Iordache – a contestat public hotărârea Congresului de a impune demisia unor membri. Semnatarii, printre care se numără nume grele precum Adrian Veștea, Cătălin Predoiu sau Rareș Bogdan, se declară solidari cu colegii vizați și cataloghează decizia drept una „lipsită de temei statutar”, considerând o datorie morală să se opună unei hotărâri pe care o consideră abuzivă și contrară interesului general.
„Statutul şi hotărârile adoptate de un partid politic - inclusiv cele adoptate astăzi la Congresul PNL - trebuie să respecte Legea partidelor politice nr. 14/2003 şi prevederile statutare în vigoare la data adoptării lor. Hotărârea Congresului de a impune demisia unor membri ai PNL, invocând generic încălcarea unor reguli fără a le indica în mod expres, este lipsită de temei statutar. Aceeaşi lipsă de temei a caracterizat şi deciziile anterioare ale BPN. Suntem solidari cu colegii somaţi să îşi depună demisiile prin presiune publică, în contextul prezenţei celor 1.200 de delegaţi aflaţi în sala Congresului. Considerăm că presiunea exercitată asupra unor membri în faţa unei adunări de partid este o metodă incompatibilă cu valorile democratice şi liberale pe care PNL le-a apărat dintotdeauna.
(…)Aşa cum într-o democraţie nicio autoritate nu poate pretinde executarea unei dispoziţii vădit nelegale, tot astfel orice membru al PNL are dreptul şi datoria morală de a contesta, prin mijloace statutare, orice decizie lipsită de temei legal sau statutar. Istoria politică ne arată că derapajele autoritare s-au instalat adesea prin vot obţinut sub presiune şi prin eliminarea oricărei voci minoritare. Un lider înţelept ar fi propus, prin noul statut, recunoaşterea posibilităţii ca în PNL să coexiste facţiuni doctrinare diferite - astfel încât, alături de direcţia spre care partidul a fost împins treptat şi fără dezbatere în ultimele 12 luni, să poată exista şi o facţiune conservatoare, care a fost împinsă treptat în afara partidului. În locul unei astfel de reforme - care ar fi unit partidul şi l-ar fi făcut mai flexibil şi mai capabil să îşi asume responsabilităţi pentru ţară - conducerea PNL a ales un statut care concentrează puterea în mâinile unei singure persoane, elimină dezbaterea liberă şi disidenţa internă şi duce la pierderea unor organizaţii întregi, a unor lideri şi membri care au muncit zeci de ani pentru partid.(…)Suntem solidari cu toţi colegii care, în ultimele săptămâni şi luni, au fost supuşi unui adevărat linşaj pe platformele de socializare, la instigarea, vizibilă sau ascunsă, a unor membri din conducerea PNL. Suntem solidari cu interesul general al ţării de a avea cât mai rapid un Guvern, în contextul în care conducerea PNL a întreţinut un blocaj guvernamental, refuzând timp de o lună orice soluţie viabilă de guvernare, inclusiv soluţii care să satisfacă dorinţa conducerii de a merge în opoziţie. Partidele sunt instituţii de interes public. Scopul lor este slujirea ţării, nu a propriilor interese şi calcule. PNL este ţinut de luni de zile departe de acest scop prin blocarea formării unui Guvern cu puteri depline. Refuzăm să participăm la o acţiune care, sub eticheta 'luptei politice', serveşte un singur scop: menţinerea la cârmă politică şi de decizie administrativ-financiară guvernamentală a unui grup restrâns, cu preţul lăsării ţării fără un Guvern cu puteri depline pentru mai bine de o lună", au transmis contestatarii.
Așadar, cei care semnează declaraţia sunt: Adrian Veştea, Toma Petcu, Hubert Thuma, Cătălin Predoiu, Rareş Bogdan, Alina Gorghiu, Alexandru Popa, Andrei Alexandru, Andrei Baciu, Monica Anisie, Ciprian Pandea, George Scarlat, Ion Iordache, Lucian Bode, Aneta Matei, Mihai Culeafă, Mihai Veştea, Nicoleta Pauliuc, Ionuţ Stroe, Răzvan Prişcă, Sorin Cîmpeanu, Sebastian Rusu, Eduard Mititelu.
Vizualizări: 336
