Actualitate

CE Oltenia află dacă scapă, cu o lună înainte de termenul închiderii

Prelungirea vieții centralelor pe lignit a fost subiectul principal al discuțiilor dintre liderii sindicali, ministrul Energiei Bogdan Ivan și conducerea Complexului Energetic Oltenia. Oficialul s-a arătat optimist că va obține o amânare a termenelor de închidere prevăzute în planul de restructurare – cu cel puțin 5 ani.

„Ministrul ne-a spus clar că face tot ce-i stă în putință. Așteaptă un răspuns informal până la sfârșitul lunii iulie și vrea să trimită actele oficiale până pe 30 august”, a declarat Constantin Mitrescu, președintele Sindicatului Energia Rovinari.

Ținta: obținerea unui acord final de la Comisia Europeană până la 30 noiembrie 2025, care să permită continuarea activității CEO și după data limită actuală – 1 ianuarie 2026.

În paralel, sindicatele cer ca angajații pe perioadă determinată să primească stabilitate. „Dacă se aprobă prelungirea, nu mai are rost să ținem oamenii cu contracte temporare. Cerem angajări pe perioadă nedeterminată”, a subliniat Mitrescu.

Totul depinde acum de Bruxelles. Dacă planul de prelungire nu va fi acceptat, avertizează sindicaliștii, „va fi o problemă mare” pentru mii de angajați și pentru securitatea energetică a regiunii.
 

Vizualizări: 954

Alte articole din Actualitate:

Citește și: