Ultima oră

Weekend de poveste la Novaci: Muzică autentică și port strămoșesc la sărbătoarea comunității

Robert Târnăveanu, Ileana Lăceanu și Alexandra Bleaje se numără printre vocile emblematice care vor urca pe scena de la Novaci, pe 16 și 17 mai, în cadrul sărbătorii "Urcatul oilor la munte". Ajuns la ediția cu numărul 59, festivalul rămâne un pilon al conservării tradițiilor în fața modernismului, oferind publicului două zile de imersiune totală în cultura și dansul autentic românesc.

“NOVACI, 16 -17 mai 2026

Dragi prieteni ai novăcenilor, vă invităm la sărbătoarea comunității noastre,
"Urcatul oilor la munte" ajunsă la a LIX-a ediție!

Soliștii invitați la festival sunt voci emblematice ale folclorului românesc: Robert Târnăveanu, Ileana Lăceanu, Alexandra Bleaje, Roxana Goia, Larisa Cârlugea și Florin Çheva.

Sâmbătă și duminică puteți să vă bucurați sufletul cu muzica populară, cu portul și dansul autentic românesc. 

Păstrarea tradiției reprezintă pilonul central al identității noastre culturale și al continuității istorice în fața expansiunii modernismului și a globalizării accelerate. Obiceiurile locului țin vatra caldă pentru urmași. 

Vă așteptăm la Novaci!
Casa de Cultură Novaci - pagina oficială 
Elena Basarabă 
Leuștean Dumitru 
Marioara Babu “, transmit reprezentanții Primăriei Novaci.

Vizualizări: 123

Alte articole din Ultima oră:

Citește și: