Social
Vizită culturală importantă, la Târgu Jiu!

Județul Gorj își consolidează poziția pe harta culturală internațională, în urma unei vizite de înalt nivel primite la Târgu Jiu. Doamnele Dr. Maike Steinkamp și Nikola Richolt, curatoare ale prestigioasei Neue Nationalgalerie din Berlin (Noua Galerie Națională). Acestea au efectuat o vizită numită simbolic „Acasă la Brâncuși”. Anunțul a fost făcut de Anca Bordușanu, vicepreședintele CJ Gorj.
“Am primit la Târgu Jiu vizita doamnele Dr. Maike Steinkamp și Nikola Richolt, curatori ai renumitei Neue Nationalgalerie din Berlin.
Vizita lor „Acasă la Brâncuși” nu a fost doar o întâlnire culturală, ci un pas important spre consolidarea unor parteneriate internaționale cu Consiliul Județean Gorj.
Cele două curatoare pregătesc, alături de Centrul Pompidou din Paris, o mare expoziție dedicată lui Constantin Brâncuși, ce va avea loc la Berlin în 2026.
Faptul că Gorjul devine un punct de interes pentru marile galerii de artă europene arată că județul nostru câștigă tot mai multă vizibilitate pe scena culturală internațională.
Această recunoaștere aduce cu sine o oportunitate extraordinară: atragerea de turiști și promovarea patrimoniului local, care ne pot transforma județul într-o adevărată destinație culturală de top.”, a scris aceasta pe pagina sa de socializare.
Vizualizări: 235