Ultima oră
Un nou adăpost județean pentru câinii fără stăpân, construit în Gorj

Pași importanți pentru gestionarea problemei câinilor fără stăpân din Gorj: un nou adăpost județean va fi ridicat la Târgu Cărbunești. Autoritățile județene și locale au demarat deja discuțiile pe teren cu proiectanții și topografii pentru demararea investiției finanțate de Consiliul Județean Gorj.
“Am avut o întâlnire de lucru împreună cu reprezentanții Primăriei Târgu Cărbunești, cu domnul primar, Dănuț Birău, specialiștii din cadrul primăriei, Șeful Serviciului Protecția Animalelor din cadrul Consiliului Județean Gorj, Luis Popa, dar și cu proiectantul și topograful implicați în acest proiect important pentru județul Gorj.
Discuțiile au vizat etapele necesare pentru construirea adăpostului județean destinat câinilor fără stăpân, un obiectiv pe care Consiliul Județean Gorj îl consideră esențial pentru gestionarea responsabilă a problemei animalelor abandonate.
Consiliul Județean Gorj își dorește realizarea acestui obiectiv, iar fondurile necesare au fost deja prinse în bugetul instituției. Împreună cu domnul președinte al Consiliului Județean Gorj, Cosmin Popescu, ne dorim un județ mai responsabil, mai sigur și mai implicat în protecția animalelor
Acest proiect reprezintă un pas important pentru județ și pentru dezvoltarea unor soluții moderne și eficiente în ceea ce privește gestionarea câinilor fără stăpân“, a transmis Anca Bordușanu, vicepreședintele Consiliului Județean Gorj.
Vizualizări: 36
