Ultima oră
Oprea cere blocarea listărilor: „Nu vinzi companii profitabile în plină criză”

Într-un context economic global marcat de incertitudine, ideea vânzării participațiilor statului la companii profitabile ridică tot mai multe semne de întrebare, atât din perspectiva oportunității, cât și a modului în care sunt derulate aceste demersuri. Pe acest fond, inițiativa de blocare temporară a listării unor astfel de companii capătă greutate, mai ales în condițiile în care alte state europene merg în direcția opusă, consolidând controlul asupra resurselor strategice.
Senatorul PSD Radu Ștefan Oprea a transmis un comunicat prin care susține că a fost votată în cadrul "comisiei economice" din senat, o inițiativă menită să blocheze vânzarea acțiunilor marilor companii.
„Am votat în Comisia economică din Senat inițiativa legislativă pentru interzicerea înstrăinării acțiunilor statului la companiile profitabile pentru o perioadă de doi ani.
Conferința de presă a încă dnei viceprim-ministru, Oana Gheorghiu, mi-a confirmat că inițiativa este una necesară pentru că insistă în minciună.
Susține că PSD știa despre documentul referitor la companiile propuse pentru listare. Spun încă o dată că acest document nu a fost discutat niciodată în comitetul interministerial pentru guvernanță corporativă pe care doamna VPM îl prezidează.
Un argument invocat pentru listarea la bursă este transparența, iar când folosești metode opace, eu am primit emailul cu anexa cu pricina miercuri seară la ora 22:08 (conform poză), iar ședința de guvern a avut loc joi la ora 11:00, este evident că nu mai poți avea încredere că intențiile sunt bune pentru români.
Când mai citești în document că se propun metode de listare accelerată (ABB) cu discount, către grupuri selectate pe repede înainte (procedura durează 24-48 de ore), singura soluție este să propui interzicerea listării pentru 2 ani de zile.
Listarea la bursă nu este o glumă, nici o soluție pentru stat ca să mai facă rost de ceva bani renunțând la dividendele pe care le încasează an de an.
Și de aceea întreb din nou, ale cui interese le reprezintă Oana Gheorghiu atunci când introduce în guvern astfel de documente?
Pe ale românilor sigur nu.
P.S. Iar pentru a încheia subiectul cu Jalonul 443 referitor la listarea/restructurarea a trei companii de stat vă rog să vedeți în poză memorandumul propus de dna VPM care vorbește despre cele trei companii propuse pentru restructurare.”
În acest context, demersul de suspendare temporară a vânzării acțiunilor statului apare ca o măsură justificată, atât prin prisma momentului economic nefavorabil, cât și a suspiciunilor legate de transparența și corectitudinea procedurilor propuse.
Vizualizări: 549


