Ultima oră
Dosar penal pentru rețea de apă și canalizare fără autorizație

Inspectorii Administrației Bazinale de Apă (ABA) Jiu au descoperit la o primărie din județul Gorj un sistem de alimentare cu apă și canalizare construit fără autorizația de gospodărire a apelor. Controlul a fost efectuat în baza unui ordin emis de Prefectul județului, după ce cetățenii au transmis sesizări.
Verificările au confirmat neregulile, iar pentru această faptă gravă a fost deschis un dosar penal. Cercetările urmează să fie continuate de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Cărbunești.
Reprezentanții ABA Jiu subliniază că legea trebuie respectată de toți, în special de autoritățile locale, care au obligația de a da un exemplu comunității prin respectarea legislației, nu prin încălcarea acesteia.
Vizualizări: 174